
Chokladbollar med nötsmör
Rawbollar är väldigt gott, men om man vill komma närmare ”riktiga” chokladbollar är dessa chokladbollar med nötsmör snäppet bättre. Nötsmöret gör att de får en väldigt fyllig smak och de får en mjuk och nästan krämig konsistens.
Om man vill imponera på personer som vanligtvis inte äter sockerfritt är dessa chokladbollar ett säkert kort!
Ca. 15 chokladbollar:
- 100 g rumstempererat smör
- 8 dadlar
- 1 1/2 dl mandelmjöl
- 1 msk jordnötssmör eller mandelsmör
- 1 1/2 msk kakao
- 1/2 tsk äkta vaniljpulver
- 1/2 dl kokosflingor
Gör såhär:
- Mixa smör och dadlar till en slät massa.
- Tillsätt mandelmjöl, jordnöts- eller mandelsmör, kakao och äkta vaniljpulver. Mixa tills allt blandats väl.
- Forma till bollar och rulla i koksflingor. Förvara svalt.
Smör är ju inte heller Paleo, vad kan man använda istället?
Man kan använda ghee om man äter det. Annars går det använda kokosolja men då får man nog ta lite mindre och ändra proportionerna på de andra ingredienserna lite. Har inget bra recept på hur man kan få till det bra med kokosolja istället ännu, tyvärr.
/Josefin
Mina blev beiga, inte alls bruna. Saknas det nåt i receptet? Hursomhelst, sjukt goda! 🙂
Åh nej, tyvärr saknades det kakao i receptet! Jag har lagt till det nu. Ledsen att det blev fel, men kul att du gillade dem i alla fall 🙂
/Josefin
Pingback: Chokladbollar med nötsmör (den mjölkfria varianten) - Ekoista
Pingback: Nyttigare sötsaker för påsken - Ekoista