
Zucchinipasta med avokadopesto och fetaostfyllda köttbullar
Zucchinipasta med avokadopesto är en himmelskt god kombination som passar bra tillsammans med köttbullar, lax eller kyckling. Avokadopeston är en korsning mellan en avokadoröra och pesto och har en riktigt krämig konsistens och mild pestosmak.
Tillsammans med dessa fetaostfyllda köttbullar får man en bra kombination och en riktigt god rätt. Det är ett riktigt bra lågkolhydratsrecept där man enkelt kan skippa osten i köttbullarna för att rätten ska bli Paleo.
Zucchinipasta, 3-4 port:
- 2 små zucchini
- salt
Gör såhär:
- Hyvla zucchinin i tunna skivor på längden med hjälp av en osthyvel. Skär skivorna i 1-1,5 cm breda strimlor så att de får en pastaliknande form.
- Koka upp lättsaltat vatten.
- Lägg ner zucchinin i vattnet i 30 sekunder och häll sedan bort vattnet.
Avokadopesto:
- 1 avokado
- 1 kruka färsk basilika
- 1/2 dl pinjenötter
- 1/2 dl olivolja
- 1/2 citron
- 1-2 vitlöksklyftor
- salt och peppar
Gör såhär:
- Riv citronskalet och pressa ur saften. Pressa vitlöksklyftorna.
- Lägg alla ingredienser i en mixer eller matberedare och kör på hög hastighet tills alla ingredienser blandats till en slät kräm.
Köttbullar, 3-4 port:
- 500 g nötfärs
- 100 g fetaost
- 1 ägg
- 2 tsk hackad chili
- 3 msk hackad basilika
- salt och peppar
- smör eller ghee till stekning
Gör såhär:
- Blanda nötfärs med ägg, hackad chili och hackad basilika. Smaka av med salt och peppar.
- Skär fetaosten i små tärningar. Rulla köttbullar och rulla in en fetaosttärning i varje köttbulle.
- Hetta upp en stekpanna och stek köttbullarna i smör eller ghee tills de blir genomstekta.
Blanda avokadopeston med zucchinipastan strax innan servering. Lägg på köttbullar och garnera med pinjenötter.
Vilka bra recept du kommer med! Jag vill gärna skriva ut dem men vet inte riktigt hur jag gör det på enkelt sätt. Du som är datakunnig kan kanske göra recepten även i utskriftsvänlig version? 🙂
Hej Gunnvor! Om man försöker skriva ut sidan kommer det med mycket annat som t.ex. bilder och saker som inte hör till själva inlägget. Då tror jag att det är enklast att kopiera receptet och klistra in i ett vanligt textdokument för att sedan skriva ut det. Jag har inte jobbat fram någon utskriftsvänlig version av receptsidorna, men får kanske göra det framöver 🙂